XVII Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych "Wątki Folkloru Ludowego"

Jak co roku, w pierwszą niedzielę lutego tj. 03.02.2019 r. w Starym Dzikowie, już po raz siedemnasty, odbył się Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”.
Organizatorzy przeglądu to Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Wójt Gminy Stary Dzików, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat nad przeglądem objął Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.
Komisja konkursowa w składzie:
Jolanta Dragan – muzyk, folklorysta, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Barbara Płocica – teatrolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu
dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf, Rzeszów
po obejrzeniu dziesięciu prezentacji przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Puchar Starosty Lubaczowskiego dla Zespołu Kolędniczego z Łazor, gm. Harasiuki za prezentację „Herody z Dziadem”.
Dwie równorzędne I Nagrody ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymali:
- Zespół Ludowy „Białoboczoki” z Białobok, gm. Gać za spektakl pt. „Przeciw urokom chorobom i czarownicom”.
- Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za spektakl pt. „Kiszenie kapusty”.
Dwie równorzędne II Nagrody otrzymali:
- Zespół „Jamniczanki” z Jamnicy, gm. Grębów za spektakl pt. „Darcie Pierza”, nagroda ufundowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.
- Zespół „Zorza” z Dereźni, gm. Biłgoraj za spektakl pt. „Korbon dla Jagusi”, nagroda ufundowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Józefa Ozimka Radnego powiatu Lubaczowskiego.
III Nagrodę otrzymał Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego za prezentację „Chodzenie z gwiazdą po kolędzie”, nagroda ufundowana przez Marię i Jana Lechowicz Biuro Usług komputerowych w Lubaczowie.
Wyróżnienia:
- Zespół KGW w Ułazowie,
gm. Stary Dzików za spektakl pt. ”Czasem bywało i tak...”, wyróżnienie ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie.
- Zespół Biesiadny „Wierzbianie” z Wierzbnej, gm. Pawłosiów za spektakl pt. „Wesele z lat 50 i 60-tych” ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.
- Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa, gm. Stary Dzików za spektakl pt. „Przydany w Cewkowie” ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie.
- Zespół „Czeremcha” z Gromady, gm. Biłgoraj za spektakl pt. „Darcie Pierza pannie młodej na pierzynę” ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe garnki ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików.
Należy podkreślić zróżnicowany repertuar zaprezentowanych na przeglądzie przedstawień.
Po części konkursowej gościnnie wystąpiła Kapela „Sołtysowa” z Szówska.
Nad sprawnym przebiegiem przeglądu czuwali Agata Hemon i Leszek Król, a konferansjerem była Edyta Panek.

Przegląd na innych stronach:

Centrum Kulturalne w Przemyślu - relacja

Centrum Kulturalne w Przemyślu - galeria